Muhasebe Sgk

Bitcoin Nedir

Bitcoin Nedir?

Bitcoin tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blockchaın adı verilir.

Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi bitcoin (BTC) olarak adlandırılır. Bitcoin Nedir sorusunun cevabı 2018 yılında en çok aranan konulardan birisi oldu. Bitcoin. elektronik ortamda yaratılmış ve yine elekt­ronik ortamda elde edilebilen dijital bir para birimidir.

Merkezi olmadığından dolayı herhangi bir kurum, kuruluş veya kışının kontrolü altında değildir. Bitcoinler  Dolar veya Euro gibi banknotlar halinde basılan paralar değildir. Ma­tematik problemleri çözebilen yazılımlar kullanan bilgisayarlarda, insanlar ve her geçen gün artan iş yerleri tarafından oluşturulmaktadır. Bitcoin, Kripto Para olarak da bilinen, gelişen bir teknolojinin ilk örneğidir.


Bitcoin’in Sahibi Ve Merkezi Kimdir?

Kimsenin e-posta teknolojisine sahip olmadığı gibi hiçbir kimse ya da kurum da Bitcoin ağına sahip değildir. Temsilcilik, franchise vb. bir oluşum yoktur. Bitcoin bir şirket ya da kurum değildir. Bitcoin açık bir teknolojidir ve herkes herhangi bir engelleme olmadan katılabilir, kullanabilir ya da iştirak edebilir


Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bitcoin’in değeri bağımsız borsalar üzerinde tamamen arz talep ilişkisi ile be­lirlenir. Alıcı ve satıcıların emirlerini birbiri ile eşleştiren borsalar kullanıcıların yaptığı işlemleri fiyat ve piyasa bilgileri olarak yayınlarlar. Farklı Bitcoin borsa- ları birbirine ya da bir merkeze bağlı değildir. Her borsa üzerinde Bitcoin fiyatı bağımsız olarak oluşur. Kullanıcıların yaptığı arbitraj işlemleri fiyatın borsalar- da birbirine yakın gitmesini sağlar.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhasebe SGK, Sosyal Güvenlik ve Finans Alanında Blok Yazılar İçerir. Hiç Bir Kurum ve Kuruluş İle İlgimiz Yoktur.