Muhasebe Sgk

Genç Girişimci Teşviki/ 4/B (Bağ-Kur) 5 Puan Teşviği

Genç Girişimci Desteği; Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilere verilen destektir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, 01/06/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle 82 nci madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanır.

Mevcut işletmesi olan yani desteğe başvuru yapmamış kimseler bu destekten yararlanamıyorlar. Ancak daha önceden kurulmuş olan bir işletme ya da mesleki faaliyeti devralmak destekten yararlanmayı sağlıyor. Bunun yanında vefat eden anne ya da babanın sahip olduğu şirketlerin devralınması da genç girişimci desteğinden yararlanmayı sağlıyor.

GENÇ GIRIŞIMCI TEŞVIK BAŞVURULARI;
İlk adım vergi mükellefi olmak gerekiyor.
Vergi mükellefi olma işlemlerinin yapılmasından sonra girişimci, Bağkur desteğinden yararlanmak için vergi dairesinden genç girişimcilerde kazanç istisnası isimli belgeyi istiyor. Gerekli koşulları sağlaması halinde belge kendisine veriliyor ve bu belge ile birlikte genç girişimci sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezlerine giderek belgesini veriyor.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhasebe SGK, Sosyal Güvenlik ve Finans Alanında Blok Yazılar İçerir. Hiç Bir Kurum ve Kuruluş İle İlgimiz Yoktur.