Muhasebe Sgk

İş Başı Eğitim Programı

İş Başı Eğitim Programı

Kapsamdakiler Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.
İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri bir programdır.
Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı iş yerini kendileri bulabileceği gibi Kurumumuzdan da kendilerine iş yeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler.
Yararlanma Şartları *Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
*15 yaşını tamamlamış olmak,
*İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
*Emekli olmamak,
*Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
*Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma
*İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.
Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.
Yararlanma Süresi Bilişim ve imalat sektörlerinin ana iş kolunda çalışmak şartı ile (sekreter, çayçı, muhasebeci vs kabul edilmiyor.), bilişim ve imalat sektörleri için 6 ay, diğerler sektörler için 3 ay şeklinde uygulanacaktır.
Destek Oranı 2018 yılı için katılımcı zaruri gideri işsizler için 61,65 TL, öğrenciler için 46,23 TL, işsizlik ödeneği alan katılımcılar için 30,82 TL İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhasebe SGK, Sosyal Güvenlik ve Finans Alanında Blok Yazılar İçerir. Hiç Bir Kurum ve Kuruluş İle İlgimiz Yoktur.