Muhasebe Sgk

İşletmelerde Mesleki Eğitim Gören Çırak, Stajyer Ve Öğrencilere Yapılacak Ücret Desteği

İşletmelerde Mesleki Eğitim Gören Çırak, Stajyer Ve Öğrencilere Yapılacak Ücret Desteği

Başlangıç Tarihi 10.02.2017
Kapsamdakiler 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar, çalışan sayısına bakılmaksızın iş verenlerin çalıştırdıkları aday çırak, çırak, mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrenciler için alınabilecektir.
Kapsam Dışı Kamu kurum ve kuruluşlarına ait işletmelerde mesleki eğitim gören, staj yapan ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin, staj yapacak işletme bulamaması nedeniyle stajını okulda yapan orta öğretim öğrencileri ile staj yapmak zorunda olmayan (Kendi isteği ile staj yapan) yüksek öğretim kurumu öğrencilerinin yaptıkları stajlar bu Usul ve Esaslar kapsamı dışındadır.
Yararlanma Şartları İşletmeler, öğrenci adına gönderilecek Devlet katkısı tutarını ve işletme payına düşen tutarı, her ayın 10.gününe kadar banka hesabına ödeyeceklerdir. İşletmelerce öğrencilere ödenen devlet katkısı tutarları ise aynı ayın en geç 25. gününe kadar okullar ve yüksek öğretim kurumları tarafından işletmelere ödenecektir. Devamsızlığı olan, hastalık izninde (raporlu) olan öğrencilerin bu günlere karşılık gelen ücretleri ödenmeyecektir. Bu Usul ve Esaslar kapsamında öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.
Destek Oranı 20’den az personel çalıştıran işletmelerin kanun kapsamında ödeyeceği en az ücretin 2/3’ü, 20’den fazla personel çalıştıran işletmelerin ödeyeceği en az ücretlerin 1/3’ünün işsizlik sigortası fonundan karşılanacaktır.
Teşvik Notu *Yapılacak olan ödemeler asgari ücretin net tutarının %30’undan az olamaz.
*Yayımlanan Usul ve Esaslar, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminden geçerli olmak üzere imzalandığı tarih olan 10.02.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Yasal Dayanak *16.02.2017 tarihli Müsteşarlık yazısı
*3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa Göre İşletmelerde Mesleki Eğitim Gören Öğrencilerin Ücretlerinin Bir Kısmının İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanmasına İlişkin Usul ve Esaslar

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhasebe SGK, Sosyal Güvenlik ve Finans Alanında Blok Yazılar İçerir. Hiç Bir Kurum ve Kuruluş İle İlgimiz Yoktur.